Kanal 24 Canlı

Kanal 24’ün Yayın Hayatı

Kanal 24 canlı yayın yapan ve halen de yayın hayatına devam eden bir kanaldır. İlk olarak yayına Max Haber adında başlayan kanal bir zamanların ünlü iş adamı Cem Uzan tarafından, Uzan Grubunca kurulmuştur. Zaman içerisinde yayına resmi olarak başladı ve kanalın adı Star Haber 24 olarak izleyicilere sunuldu. Star Haber 24 adı altındaki kanalın yayın hayatı maalesef ki kısa bir süre devam etti ve bu dönemde yaşanan çalkantılı zamanlar Uzan Grubunun tüm noktalarında etkisini gösterdi. Star Medya Grubu TMSF bünyesine geçti. kanal 24 izleyicileri bu dönemde azalmış ve açık arttırma ile 19 milyon dolar gibi bir miktara satışa çıkarılan Kanal 24 ve Star Gazetesi maalesef ki ilgi görmeyerek TMSF de kalmıştır. Bundan sonraki açık arttırmada ise verilen fiyat 5 milyon 150 bin dolara Kıbrıslı bir iş adamına gidecektir. Kanal bu dönemde yaşanan işçi ve işveren sorunları nedeniyle basına yansıdığı kadarıyla toplam 12 milyon dolar gibi bir rakamla yeni sahibi tarafından yayın hayatına yeniden başlar. Kanal 24 canlı tv yayınına ikinci kuruluşu olan tarihte başlar. Bu tarih aynı zamanda ülke için çok çalkantılı dönemler olarak da adlandırılacaktır.

Kanal 24 Canlı Yayın ve İkinci Kuruluş

Türkiye 2007 yılında çok farklı olaylarla çalkalanmakta son dakika haberler suikast ile kesilmektedir. Bu dönemde Ermeni Yazar Hrant Dink öldürüldüğü gün yaptığı canlı yayın ile takdir toplayan kanal tam da bu gün Kanal 24 olarak yayın hayatını resmen açmıştır. Kanalın yayına başladığı bu gün aynı zamanda yıllar sonra tamamlanan Bolu Dağı Tüneli ve Irak müdahalesi gibi önemli konulara da gebedir ve kanal tüm bu olayları tarafsız bakış açısıyla uzmanlar tarafından doğru yorumlayarak izleyicilerden takdir toplamıştır. Kanal 24 sahipleri konusunda hep şanssız olmuştur. Tv yayın hayatına kesintiler ve duraklamalar ile devam etmeye çalışmış, yayın yapıldığı dönemlerde bile çok sayıda el değiştirmiştir. Bu değişimlerin kanalın tamamı ya da oranlı olarak yapılması her gelen yönetimde değişik tarzlar yüzünden çok fazla tutunamamıştır. Ancak son yıllardaki istikrarlı duruşu Kanal 24’ün yayın kalitesi konusundaki uzmanlığını ortaya koymasını sağlar. Kanal 24 yönetim kurulu başkanı bir milletvekili aynı zamanda şirketin de sahibidir.

Kanal 24 Standart Kanal Çizgisindeki Farkı

Canlı tv izleyenlerin vazgeçilmez kanalı olan Kanal 24 son günlerde Kanal 24 Hd kalitesi ile de çok sayıda izleyici biriktirmiştir. Kanalın görüntü kalitesi ve yüksek çözünürlükte sunmuş olduğu programlarının tamamı Türkiye içerisindeki ayrıştırıcı grupların aksine tamamen bütünleştirici ve birlik temalıdır. Son yaşanan olaylar karşısında da çizgisinden ödün vermeden yayın hayatını sürdürmeye çalışan Kanal 24, 15 Temmuz darbe gecesi yaptığı anlık yayınları sayesinde birlikteliğe sahip çıktığını bir kez daha vurgulamıştır. Tv izleyenler tarafından takdir toplayan yaklaşımlarını bu geceden sonra da devam ettirmiş yapılan anlık yayınlar ile haberleri Türk halkına canlı yayınlarla ulaştırmıştır. Pek çok ilde şubesi bulunan kanalın aynı zamanda tüm Türkiye haberlerini ekrana taşıyor oluşu yansız ve taraf tutmadan yayın yaptığının en büyük kanıtı olarak gösterilir. Kanal içerisindeki tartışma programlarında da birçok görüşten insanın konuşmasına fırsat tanınmakta demokratik bir yayın ile her görüşün tartışılması sağlanmaktadır. Gece geç saatlere kadar süren canlı tartışma programları izleyici kitlesi tarafından yalnız bırakılmadan bitiş anına kadar takip edilmektedir. Kuruluşunda zor zamanlar geçirmiş olan kanal şimdilerde reyting sıralamalarını düzenleyecek kadar kendini geliştirmiştir.