SKY Türk Canlı

SKY Türk Genel Bilgiler

Ethem Sancak’ın sahibi olduğu Sancak Medya Grubu olarak medyada bilinirliği gelmiş olan Esmedya tarafından yönetilmekte olan kanalın sahibi de Ethem Sancak’tır. 2016 yılından beri Esmedya bünyesinde faaliyet göstermekte olan kanal bu süreden önce ilk kuruluş aşamasında Çukurova Holding bünyesinde faaliyet göstermeye devam etmiştir. Kanalın yayınlarını gerçekleştirebilmesi noktasında yaşanan bazı problemlerden dolayı TSMF’ye satışı gerçekleştirilmiş ve 2013 yılında TMSF tarafından yayınların sürdürülmesi söz konusu olmuştur. Ethem Sancak bünyesinde kanalın faaliyet göstermesi ise 2013 yılında önce Türkmedya Yayın Grubu ardından Esmedya yayın grubu adı altında devam etmiştir. Atlas Yayıncılık Ticaret Anonim Şirketi tarafından yönetilmekte olan kanalın genel yayın yönetmeni Cengiz Özdemir’dir.

SKY Türk canlı izlemek isteyen kanalın sıkı takipçileri kanalın ilk kurulduğu aşamalardan bu yana farklı isimlerle kanalın adlandırılması ile de karşılaşmışlardır. Bu noktada kanal öncelikle Skyturk daha sonra Skyturk 360 ve son olarak da sadece 360 ismi ile yayın hayatına devam etmektedir. Haber kanalı olarak yayın hayatına başlamış olsa da zaman içinde SKY Türk izle talebine sahip olan izleyici kitlesinin genel durumuna bağlı olarak haber yayınlarına ek olarak eğlence programlarını da eklemeyi başarmış olan kanalın değişimi 2014 yılının son aylarında gerçekleşmiştir. Kanalın haber koordinatörlüğü koltuğunda Şeyda Özşan, haber müdürlüğü koltuğunda ise Münir Koçaslan oturmaktadır.

SKY Türk TMSF Süreci

Haber kanalı olarak yayına başlamasının ardından alternatifsiz bir şekilde kaliteli yayınlar sunmakta olan kanalın hem içerik hem de görsel açıdan zengin bir program sunması pek çok kişinin kanalın takipçisi olmasında etkisi olmasını etkilediği söz konusu olmuştur. Ancak SKY Türk hd kanalının İngiltere’den yayın hayatını sürdürmekte olan SKY kanalı ile aralarında yaşanan bir telif problemi sebebiyle hakkında dava açılmıştır. 2006’da açılan dava süreci uzun bir süre boyunca devam etmiştir. Bunun ardından farklı sebeplerden dolayı yer değişikliği yaşayan kanalın özellikle 2013 yılında altına girdiği borçları karşılayamaması sonrasında satışı gündeme gelmiştir. Çukurova Holding bünyesinde hizmet vermekte iken borçların ödenmemesi sonrasında TMSF tarafından kanala el konulmuştur. Yaklaşık 6 aylık bir dönemin ardından Türkmedya Yayın Grubu’nun kanalı satın alması ile birlikte kanal özel formuna tekrar kavuşmuştur.

SKY Türk Yayınları Hangi Kanalda?

İstanbul İkitelli’deki merkez binası üzerinden yayınlarına devam etmekte olan SKY Türk kanalı canlı tv olarak izlemek isteyen kişiler için sadece basit bir antenle karasal yayın üzerinden Marmara Bölgesi’nden ulaşılabilen bir kanaldır. Bunun dışında farklı uydulardan ve yayın platformları üzerinden de SKY Türk canlı tv izle yayınlarına ulaşmak mümkün oluyor. Kablo yayınlarında analogda S 14 ayarları ile ulaşılan kanalda Kablo TV üzerinde 53. kanaldan erişim sağlamak mümkündür. naxoo platformu üzerinde 347. kanalda bulunan SKY Türk aynı zamanda D-Smart 43. kanaldan, Digiturk 29. kanaldan ve Türksat Kanal Güncelleme Sistemi üzerinden de 16. kanaldan ulaşılabilen bir kanaldır. SD kalitede yayınlarına devam etmekte olan kanalın uydu bilgileri için Eutelsat 7A’da 11678 H 30000 3/4, Türksat 3A’da ise 11062 H 4820 3/4 değerlerini ilgili yerlere girmek gerekmektedir.

Yayın hayatına internet üzerindeki tv izle olanaklarını da açmış bir şekilde devam eden kanalın kendine has kitlesi kısa süre içinde oluşmuş ve kanalın çalkantılı hayatı boyunca herhangi bir kayba uğramadan devam etmiştir. Bağlı oldukları şirketler ve yaptıkları yayınların kalitesi ve çizgisi nedeniyle kanalın benzer nitelik taşıyan kardeş kanalları olarak 24 ve tv4 kanalları gösterilebilmektedir.